Grafik Tasarımda Renk Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Grafik tasarımda renk seçerken nelere dikkat edilmeli?

Renklerin birbiri ile uyumu evrensel olsa da renklerin yarattığı duygular ya da ilettikleri mesajlar kültürden kültüre değişiklik gösterir. Örneğin bizim kültürümüzde kırmızı renk canlılık, güç ve bağımsızlığı çağrıştırırken, Güney Afrikalılar için kırmızı bir yas rengidir. Bu bakımdan grafik tasarımda renk seçerken kültürel çağrışım dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir.

Renk seçiminde dikkat edilecek diğer bir unsur ise hedeflenen kitlenin tercihi, verilmek istenen mesajın içeriğidir. Bankacılık sektöründe ‘güven’ ön planla çıkarılmak istenir bu nedenle genelde güven telkin eden yeşil renk kullanılır. Gıda sektöründe ise iştah açan ve dikkat çeken renk olan kırmızı yaygın kullanılır.

Firma ya da ürünün karakteri de renk seçiminde etkilidir. Sıkça verilen bir örnektir; Hilton logosunun laciverte çevrilmesinin altında firmanın büyük kuruluş imajı vermek istemesi yatar.

Grafik Tasarımcılar İçin Basit Renk Teorisi

Renkler, tasarımların tılsımı… Renklerin uyumu, renklerin insanlar üzerinde bıraktığı etki on yıllardır bilim tarafından araştırılan bir konu. Tasarımcılar için ise yaratmanın ve etkilemenin en temel adımı.

“En sevdiğin renk hangisi?” ilkokul sıralarından bu yana kim bilir kaç kez bu soruyla karşı karşıya kaldınız. Çok sıradan görünen bu soruya vereceğiniz yanıt aslında kişiliğiniz hakkında bir ipucu barındırıyor olabilir. Renkler ve etkileri yüzyıllardır tartışılan bir konu.

Bugün grafik tasarımcıların kullandıkları renk çemberlerinin ardında bilim insanlarının yürüttüğü çalışmalar var. Örneğin Aristotales renklerin tüm varyasyonlarının ışığın ve karanlığın karışımının bir sonucu olduğundan bahseder. Rönesans’ta Leonardo da Vinci sarının toprağa, yeşilin suya, mavinin havaya, kırmızının ateşe ve siyahın da karanlığa ait olduğunu savunmuştur. Adını yerçekimi ve başına düşen elma ile hatırladığımız İngiliz fizikçi Isaac Newton ise bugün hala kullandığımız renk çemberinin de mucididir. Size çok alakasız gelebilir belki ama Newton ışığın kırınım ve dalga boyları üzerinden renklerin doğasını açıklamıştır.  Renk çemberi kavramını borçlu olduğumuz Newton’un çalışması renk teorisi bakımından bir dönüm noktası da olmuştur.

Renklerin taşıdıkları mesajlar ise siyasetten pazarlamaya her alanda, her kampanyada en az slogan kadar tartışılan bir konu. Örneğin üç temel renkten biri olan kırmızı size ne ifade eder? Aşk?, Hırs?, Tutku?, Tehlike?… Kırmızı bu duyguların hepsini ve hatta daha fazlasını ifade edebilir, bilinçaltımıza, toplumdan aldığımız kültürel kodlarımıza göre başka anlamlar da taşıyabilir. Renkler duyguları uyandırmanın yanı sıra, içeriği organize etmek, vurgu yapmak, dikkati çekmek ve estetik açıdan hoş tasarım yaratmada yardımcı olur. Bir grafik tasarımcı, tasarım programlarını çok iyi bilmenin yanı sıra renkleri de nasıl kullanacağını iyi bilmelidir.

Yorum Gönderin