İnfografik Nedir?

Bir takım verilerin grafik destekli olarak daha kolay ve anlaşılır hale getirmeye yardımcı olan, grafik destekli sunumlarıdır. İnsanlar infografikleri karmaşık verileri sıkmadan, eğlenceli ve hızlıca aktarmak için bir sunum tekniği ve aracı olarak kullanırlar. Örneğin elinizde bir araştırma hakkında çok büyük bir verinin olduğunu düşünün. Bu verilerin birbiriyle olan ilişkisini anlatmak ve değişimleri belirtmek çok uzun sürecek ve rakamlarla arası iyi olmayan kişilerin konudan uzaklaşmasına neden olacaktır. İnfografikler binbir çeşit bilgiyi dinleyicilere, izleyicilere, kullanıcılara ya da hedef kimseleri kolayca istatistiksel açıdan bilgilendirmenin en verimli yollarındandır.

İnfografikler herhangi bir konu üzerine hazırlanabilirler. Trafik kuralları, metro istasyonu haritaları, etiket bulutları, bir firmanın satış istatistikleri, hava durumu gibi daha birçok karmaşık olan ve olasılık barındıran veriler bir infografiğin konusu oluşturabilir.

İnfografikler her amaç doğrultusunda kullanılabilirler ancak iş dünyasındaki insanlar için infografiklerin daha anlamlı bir sunum aracı olduğunu kabul etmeliyiz. Yüksek seviyeli bir yöneticiye sunum yaparken, sıradan grafikleri kullanmak yerine bar grafiği, tarih çizelgesi gibi grafik elementleri kullanarak karmaşık veriler kolay ve anlaşılabilir hale getirilebilirler. Mesela bir şirketin yıl boyunca satış oranı, geçen yıla oranla satış oranı, bu yıl edindiği müşterilerin sayısı, bu yıl elde edilen büyüme oranıyla geçen senenin karşılaştırması gibi olasılıklar infografikler yardımıyla görselleştilebilirler. Sıradan analiz kağıtlarına bakan biri mu verileri gördüğünde hiçbir şey anlamayabilir. Doğru teknikle verilerin bir infografiğe giydirilmesi konuya uzak kişilerin bile karmaşık metrikleri anlamasına yardımcı olacaktır.

Bir infografiği kullanmak için daima istatistik sonuçlarını yayınlamak zorunda değilsiniz. Sıkça internet kullanıcılarının karşısına çıkan infografik örnekleri fikirleri için aşağıdaki 5 kullanım alanına göz atabilirsiniz.

  • Kreatif iş alımları duyurularının yapılmasında
  • Bir kampanya, anket veya saha analizleri sonuçlarını açıklamak için
  • Karmaşık bir konseptin daha basit ve anlaşılır hale getirilmesi amaçlanan grafiklerde
  • Bir şeyin nasıl çalıştığı açıklanmak istenen grafiklerde
  • Bir ürün hizmet vb. herhangi bir şey için yapılan karşılaştırmalarda


Yorum Gönderin