UX ve UI Tasarımı Nedir?

UX (User Experience); Diğer bir tabirle kullanıcı deneyimi, şirketlerin müşterileri ya da günümüzde daha çok dijital platformlarda faydanılan bir teknik olduğundan kullanıcıları için uzun süreli memnuniyet sağlamak için yürütülen tasarım ve tasarım geliştirme çalışmalarıdır. UI (User Interface) ise kullanıcı arayüzü anlamına gelir ve internet kullanıcıları için doğru yönlendirmeler yaparak daha sürdürülebilir ve kaliteli geri dönüş yaratmak için yapılan tasarımlardır. UX ve UI tasarımları detaylarına ve farklarına gelin beraber bakalım.

UX Tasarımı Neleri Kapsar? UX Tasarımcısı Nasıl Çalışır?

Dijital ürün geliştiricilerinin amacı, kullanıcı deneyimini yükseltmektir. Kolay kullanım ve kullanıcının ürünü kullanırken keyif almasını sağlamak, diğer bir deyişle kullanıcı memnuniyeti oluşturmaktır. Bu memnuniyeti iyi bir UX tasarımı ile hayata geçirilebilir. Kullanıcı deneyimi tamamen deneme-yanılmayla oluşturulabilir. Hiçbir tasarımcı ya da geliştirici ortaya çıkardığı tasarımın daha iyi kullanım sağladığını, onu test etmeden bilemez. Bu nedenle UX tasarımcıları genelde farklı tasarımlar üzerinden uğraşırlar. Yani, farklı tasarımlar ortaya çıkardıktan sonra her birini kullanıma sokarlar ve hangisinden daha olumlu cevap alırlarsa o tasarımın daha iyi olduğuna karar verirler.

UX tasarımı, her ürüne ya da yan ürünlere uygulanabilir. İyi bir kullanıcı deneyimi tasarımı, müşteriyi mevcut müşteriye hızlı şekilde dönüştürebilirken kötü tasarımlar ise müşteriyi kaybetmenize neden olabilir.

UI Tasarımında Neler Yapılır? UI Tasarımcısı Nasıl Çalışır?

UI (Kullanıcı arayüzü) tasarımı oluştururken, müşteri gözlemi oldukça değerlidir. Müşterilerin ihtiyaçlarını ve onların daha kolay kullanımını sağlayabilecek tasarımları araştırmak, ve uyarlamak kullanıcı arayüzü tasarımcısının sorumluluğundadır. Rakip analizi ve eski çalışmaları incelemek işin başlangıç noktasıdır. Daha sonra kendi markanız için markalaşma ve ürün geliştirme çalışmaları yapmaya başlıyorsunuzdur.

Oluşan tasarımın dijital olarak çalışır durumda olması gerekir; aksi takdirde yapılan çalışma etkisiz kalacaktır. Yani test aşaması her zaman olduğu gibi UI tasarımı için de büyüki önem taşmaktadır. Testleri masaüstü ve mobil tüm platformlar için ayrı çalışmakta fayda vardır. Farklı ekran boyutları, animasyonların doğru çalışıp çalışmadığı incelenmesi gerekmektedir.

UX ve UI Tasarımı Arasındaki Farklar Nelerdir?

UX tasarımı, markanın tüm dijital yüzleri ile kullanıcı arasındaki etkileşimini geliştirilmesi ve sürdürmesi sürecidir.
Markanızın güçlü tüm görsellerin arayüzlere başarılı şekilde taşınması ise UI (kullanıcı arayüzü) tasarımının konusudur.
Güzel sonuçlar elde etmek adına yapılan testler, geliştirmeler, araştırmalar ve içerik konuları UX tasarımının kapsamındadır.
UI (Kullanıcı arayüzü) tasarımı ise kullanıcının işletmenize dair her türlü platformda etkileşimli bir yönlendirmeye sahip olmasını sağlar.
Dijital olmayan deneyimlerin, dijital platforma başarılı bir şekilde uyarlanması, UX tasarımının konusudur.
Kullanıcı deneyimi tasarımı yaparken ise geliştiriciler ve kodlarla işbirliği yaparak çalışırsınız.

Bu tarz yazılar ve devamı için sayfamızı ve sosyal medya (instagram) hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Yorum Gönderin